



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10 mm |
| Width | 4 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | NPN |
| Number of Elements | 7 |
| Max Collector Current | 500 mA |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 50 V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 1.6 V |
| Max Breakdown Voltage | 50 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 1.6 V |
| hFE Min | 1000 |
| Transistor Type | NPN |
Stock: 197
Distributors
pcbx
Unit Price$0.43325
Ext.Price$0.43325
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.43325 | $0.43325 |
| 10 | $0.33533 | $3.35330 |
| 50 | $0.28276 | $14.13800 |
| 100 | $0.23843 | $23.84300 |
| 500 | $0.20991 | $104.95500 |
| 1000 | $0.19342 | $193.42000 |
